Zdrowy tryb życia

Jak żyć długo i zdrowo?

Domowe akcesoria medyczne

Obecnie przemysł farmaceutyczny oferuje wiele akcesoriów medycznych nie tylko do użytku szpitalnego, ale także domowego, dzięki którym można kontrolować stan zdrowia i czynności poszczególnych organów ciała. W aptekach można kupić różnego rodzaju ciśnieniomierze,  pozwalające mierzyć ciśnienie w warunkach domowych. Są one bardzo różne, a ich zakup zależy od wieku osoby, która będzie korzystać z takiego urządzenia.

Dla osób młodych poleca się ciśnieniomierze zakładane na nadgarstek. Są one szybkie i dokładne, natomiast nie sprawdzają się u osób w podeszłym wieku, ponieważ u nich tętno w nadgarstku jest słabiej wyczuwalne dla takiej aparatury. W tym wypadku bardzo poręczne i dokładniejsze są ciśnieniomierze, które same pompują powietrze z opaską naramienną.

Jednym z podstawowych akcesoriów, które znajduje się w każdym domu jest termometr. Obecnie wprowadza się na rynek coraz więcej elektronicznych termometrów. Pozwalają one dokładnie mierzyć temperaturę, a niektóre wskazują pomiar z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Inne przydatne urządzenia to inhalatory, nawilżacze powietrza, elektrostymulatory czy wagi elektroniczne.

W aptekach można nabyć także różne testy. Najbardziej znane to testy ciążowe pozwalające w ciągu 6 dni od zapłodnienia, a nawet szybciej wykrywać ciążę. Oprócz nich są także testy owulacyjne stosowane do określania najbardziej płodnych dni. Są także testy dla panów wykrywające nowotwór prostaty. Wystarczy kilka kropli krwi, żeby wykonać taki test . Dzięki takim testom można stwierdzić chorobę zanim pojawią się oznaki nowotworowe.

Jednym z praktycznych rozwiązań, dzięki któremu nie trzeba czekać na badania lekarskie jest test na wykrywanie krwi utajonej w kale. Badanie to pozwala wykryć nowotwór jelita i powinny je wykonywać szczególnie osoby po 45 roku życia.

Przydatnym urządzeniem zwłaszcza dla osób chorujących na cukrzycę jest glukometr. Do pomiaru potrzebne są także oddzielnie pakowane paski testowe. W niektórych aptekach można nabyć cały zestaw wraz z nakłuwaczem potrzebnym do uzyskania kilku kropli krwi kapilarnej to znaczy z palca, dzięki której można łatwo mierzyć poziom cukru.