Zdrowy tryb życia

Jak żyć długo i zdrowo?

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Wiele osób dążąc do uzyskania wymarzonej figury zupełnie nie liczy się ze zdrowiem. Tymczasem odchudzanie i to zarówno oparte na diecie jak i zwiększeniu aktywności fizycznej nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Najczęściej po prostu je niszczy, bo mimo dostępu do wiedzy wciąż popełniamy te same błędy – chcąc schudnąć jak najszybciej drastycznie ograniczamy ilość zjadanych pokarmów i katujemy się ćwiczeniami. Wszystko to odbija się na organizmie, który nie przygotowany do takiej nagłej zmiany reaguje na nią stresem i przestawia się na pracę w „trybie oszczędnościowym”. Najczęściej przekłada się to na efekt jo-jo, który w większości przypadków jest nieodłącznym następstwem odchudzania.

1. Zdrowe odchudzanie
Każdy kto chce schudnąć skutecznie tj. na stałe pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej powinien odchudzać się zdrowo. A czym jest zdrowe odchudzanie? To takie postępowanie, w wyniku którego organizm nie poczuje się zagrożony, co więcej – odetchnie z ulgą. Rezygnacja ze szkodliwych pokarmów (należą do nich wysoko przetworzone produkty żywnościowe i tzw. śmieciowe jedzenie) , nieznaczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii, zmniejszenie objętości posiłków przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości ich spożywania mogą wyjść nam jedynie na zdrowie. Jeśli zaś chodzi o aktywność fizyczną należy ją bezwzględnie dostosować do aktualnych możliwości organizmu i wraz z poprawą kondycji podwyższać poprzeczkę.

2. Środki na odchudzanie
W naszych dążeniach do uzyskania szczupłej sylwetki bardzo często wspomagamy się środkami odchudzającymi pokładając w nich dość złudne nadzieje, że pomogą nam schudnąć bez żadnego wysiłku. Żaden suplement tak nie działa, ale jeśli odchudzanie oprzemy na zdrowej diecie i umiarkowanej aktywności fizycznej środki na odchudzanie mogą nam pomóc na każdym etapie walki ze zbędnymi kilogramami. Wiele środków dostępnych na rynku ogranicza nieco apetyt (jego poskromienie należy do najtrudniejszych zadań na początku przygody z odchudzaniem), jeszcze inne blokują przyswajanie niektórych składników pokarmowych (np. węglowodanów bardzo łatwo przekształcających się w tkankę tłuszczową), a jeszcze inne usprawniają spalanie tłuszczu w czasie wysiłku fizycznego i ułatwiają organizmowi regenerację po treningu. Umiejętne wykorzystanie ww. środków na odchudzanie pozwala na zmaksymalizowanie efektów, ale nie jest jedynym sposobem na odchudzanie. Tabletki odchudzające mogą wspomóc nawet odchudzanie brzucha, ale większość pracy powinniśmy wykonać my sami.