Zdrowy tryb życia

Jak żyć długo i zdrowo?

Proste metody na problemy zdrowotne

Obecnie nasze społeczeństwo nęka wiele problemów zdrowotnych od tych najmniejszych do bardzo poważnych. Siedząca praca, szybki tryb życia i brak czasu na odpoczynek często bywają przyczyną różnych schorzeń. Jednym z poważniejszych są bóle pleców i kręgosłupa spowodowane długą bezczynnością i brakiem aktywności fizycznej. Można je skutecznie łagodzić dzięki kilku skutecznym sposobom.

Wszystko zależy od przyczyny wystąpienia bólów. Mogą być one bardzo różne między innymi wykonywanie pracy obciążającej ciągle te same mięśnie. Jeśli dolegliwość jest powtarzalna należy poradzić się lekarza oraz zrobić zdjęcie rentgenowskie. Nawet jeśli są to poważne problemy możemy pomóc sobie w prosty sposób. Bóle umiejscowione w okolicy szyi i karku można złagodzić wcieraniem maści przeciwbólowej lub olejku miętowego.

Pomocny okazać się może masaż lub okłady na przemian ciepłe i zimne. Nie rzadko przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jest stres, powodujący bolesne napięcie mięśni pleców. Domowym sposobem na stres jest ciepła kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych albo też masaż polegający na gładzeniu przy pomocy oliwki, pleców w kierunku od góry do dołu. Masując trzeba pamiętać o tym, że masujemy tylko mięśnie przykręgosłupowe omijając kręgosłup.

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu kręgosłupa jest zapobieganie im. Sprzyja temu wyprostowana postawa podczas siedzenia bez garbienia się. Praca biurowa wymaga także odpowiedniego urządzenia miejsca i mimo wszystko naszemu kręgosłupowi potrzebny jest ruch. Ćwiczenia są bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni i przynoszą pożądane skutki kiedy są wykonywane systematycznie przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie, bo profilaktyka jest bardzo ważna.

Kobiety nie powinny nosić codziennie butów na wysokim obcasie, ponieważ to jak się ubieramy też ma wpływ na zdrowie pleców i kręgosłupa. I tak obcisłe spodnie lub spódnice ograniczają swobodne ruchy i prowadzą do przykurczy. Duże znaczenie ma odpowiednie łóżko, w którym będzie można się wygodnie i zdrowo wyspać. Wrogiem zdrowego kręgosłupa jest również nadwaga będąca przyczyną ścierania się kręgów i dysków.