Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Najważniejsze badania podstawowe Dlaczego warto robić badania profilaktyczne? – Zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia

Jak żyć długo i zdrowo?

Dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Zdrowie jest tym co mamy najcenniejszego i trzeba o nie dbać. Odpowiednie odżywianie i ruch na świeżym powietrzu sprzyjają dobremu samopoczuciu, jednak od czasu do czasu powinniśmy robić określone badanie. Dzięki nim możemy kontrolować stan swojego zdrowia i uniknąć groźnych chorób, które mogą się rozwinąć mimo prowadzenia zdrowego trybu życia.

Profilaktyczne badania i dbałość o odporność to najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu. Oczywiście należy o nich pomyśleć wcześniej ponieważ nieraz bardzo długo trzeba czekać na wizytę u danego lekarza. Odpowiednio wczesne rozplanowanie wizyt i badań da możliwość wykonania ich rzetelnie. Zwłaszcza kobiety powinny poddawać się takim badaniom.

W poszczególnych okresach życia wykonuje się inne badania jest ich dosyć dużo ale wszystkie uzależnione są od wieku. Młode kobiety przed 30 rokiem życie powinny kontrolować ogólny stan zdrowia i konsultować się z lekarzem. Warto też znać listę badań jakie się wykonuje wtedy każda kobieta będzie mogła zapytać swojego lekarza czy na takie badania powinna się już zapisać.

Należą do nich kontrolne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, które powinny być nie rzadziej niż raz na 2 lata. Wtedy zmierzy nam ciśnienie, osłucha i zważy. Oczywiście należy brać też pod uwagę choroby genetyczne i skłonności do innych chorób spowodowane otyłością, ciążą lub przebytymi urazami. Ponieważ schorzenia kręgosłupa są dosyć częste a zachorowalność na osteoporozę zwłaszcza wśród kobiet duża wykonuje się badanie zwane densytometrią. Polega na prześwietleniu kręgosłupa bioder, pięt i kości.

Na liście badań znajduje się także morfologia, badanie słuchu, okulistyczne, oznaczenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Ważne jest także oznaczenie poziomu hormonów, badanie kału na obecność krwi utajonej oraz spirometria, za pomocą której sprawdza się wydolność oddechową, stan dróg oddechowych i płuc. Dla kobiet planujących ciąże ważnym badaniem jest test na obecność przeciwciał różyczki. Należy je wykonać jeśli kobieta nie jest pewna czy taką chorobę przechodziła w dzieciństwie. Niektóre testy możemy wykonać sami są dostępne w aptekach bez recepty.