Zdrowy tryb życia

Jak żyć długo i zdrowo?

Zestaw ćwiczeń na poprawę kondycji

Aktywność fizyczna do podstawa prawidłowego rozwoju mięśni i kości. Pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, ponieważ każdy ruch na świeżym powietrzu dotlenia mózg i poprawia samopoczucie. Wiele osób ciężko pracujących w domu lub w pracy uważa, że taka aktywność wystarczy. Jednak to dosyć złudne myślenie ponieważ podczas wykonywania cięższych robót nasz organizm męczy się, ale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zamiast nabierać wigoru słabnie a wykonywanie przez dłuższy czas prac obciążających te same grupy mięśni, kości i stawów prowadzą do ich deformacji.

Naszym organizmom potrzebna jest lekka odprężająca gimnastyka, która sprawia przyjemność. Może to być spacer, bieganie lub trucht po równej nawierzchni. Dla bardziej wprawionych poleca się dłuższe przejażdżki rowerowe, wycieczki górskie no i nie można zapomnieć o codziennych przynajmniej 15 minutowych ćwiczeniach. Jeśli nie mamy pomysłu jak ćwiczyć można skorzystać z porad, które znajdziemy w czasopismach lub Internecie, aby uniknąć kontuzji.

Weekendy lub dłuższy urlop także warto zagospodarować wybierając aktywne spędzanie czasu po ciężkim okresie pracy. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się dyscyplina zwana nordic walking. Jest to sposób na spędzenie wolnego czasu tak dla mniej jak i bardziej wymagających. Jest tak dlatego, że nordic walking ma wiele odmian dla początkujących i dla zaawansowanych. Polega on na spacerowaniu lub bieganiu ze specjalnymi kijkami. Najczęściej jest to szybki chód, dzięki któremu pracuje całe ciało.

Chodzenie z kijkami angażuje wszystkie partie mięśni rąk, nóg a także kręgosłupa. Jest to doskonały pomysł dla osób chcących szybko poprawić kondycję gdyż podczas kilku minutowego spaceru ćwiczymy całe ciało bez konieczności uczęszczania na siłownię. Podstawową zasadą jest nauczenie się koordynacji ruchów nóg i rąk. Warto w tej kwestii skorzystać z pomocy instruktora nordic walkingu. Także zakup kijków powinien być dokonany pod czujnym okiem fachowca ponieważ można je łatwo pomylić z kijkami do trekkingu a to nie to samo.