Zdrowy tryb życia

Jak żyć długo i zdrowo?

Najczęstsze urazy kończyn

Coraz więcej osób spędza czas aktywnie jest to świetny sposób na zgrabną sylwetkę i utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Jednak podczas uprawiania sportu może dochodzić do wielu kontuzji. Szczególnie narażone są osoby, które przez dłuższy czas pozostawały nieaktywne i po długiej przerwie zaczynają uprawiać sport. Do najczęstszych urazów należą stłuczenia, skręcenia stawów i naderwanie ścięgien a nawet pęknięcia czy złamania kości.

Stłuczenia to uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, które skutkują obrzękiem a nawet krwiakiem. W takim wypadku warto wiedzieć, że możemy sobie sami pomóc zanim zaczerpniemy fachowej pomocy lekarskiej na przykład na bolące miejsca przyłożyć zimny okład z lodu. Zimno zapobiega siniakom i zmniejsza ból, lód powinno się przykładać na wcześniej przyłożony do skóry gazik. Zastosować można również żele o działaniu przeciwbólowym, które także zmniejszają obrzęk.

Bardzo często zdarza się skręcenie stawu skokowego, kolanowego i stawów rąk. Objawy tego typu kontuzji są dosyć jednoznaczne są nimi obrzęki, krwiaki i silny ból, uniemożliwiający wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Należy wtedy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Z kończyny, która uległa urazowi trzeba jak najszybciej zdjąć obuwie, zegarek bądź biżuterię, ponieważ powodują zaburzenie krążenia podobnie może zadziałać bandaż elastyczny, którego nie powinno się zakładać w tego typu kontuzjach.

Inne uszkodzenia kończyn jak złamania czy pęknięcia kości należy usztywnić zabezpieczając w ten sposób przed ruchem. Nie przeciążamy chorej kończyny starając się ją jak najmniej używać. Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych urazów lub zminimalizować ich skutki warto także przestrzegać pewnych zasad. Podczas jazdy na rowerze powinniśmy używać kasku, zakładać ochraniacze, kupować obuwie specjalnie przeznaczone do górskich wędrówek i biegania. Ponieważ stłuczeniom i zwichnięciom towarzyszą zranienia warto zaszczepić się przeciw tężcowi. Jedną z ważniejszych rzeczy jest także rozgrzewka, która pozwoli rozruszać zastane mięśnie i kości a przy tym uniknąć kontuzji.

Tym którzy mimo wysiłku fizyznego nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów przychodzą z pomocą nowoczesne technologie kosmetyczne